Email: info@joomlaproffs.se | Telefon: +46 31-38 60 600
Säg vad man vill om Microsoft men det är få företag som satsar så mycket resurser på öppen källkod projekt. Linux Foundation presenterade de som bidragit mest till Linux-projektet nyligen och Microsoft ligger med på topp 20-listan.
Linux Foundation presenterade de som bidragit mest till Linux-projektet nyligen och Microsoft ligger med på topp 20-listan. På Microsoft Openness webbsidan kan ni läsa mer om Microsofts breda satsning på öppna projekt: http://www.microsoft.com/en-us/openness/
När det gäller Joomla så har Microsoft jobbat tight med Joomla-teamet för att bland annat gör det möjligt att använda Microsofts SQL databas till Joomla vilket nu sedan version 2.5 är möjligt. Microsoft har också tagit med Joomla i deras WebMatrix funktion där man enkelt och gratis kan publicera webbsidor byggda på Joomla. Läs mer om WebMatrix och joomla här: http://www.microsoft.com/web/joomla
Som om det inte vore nog med ovanstående är också Microsoft guldsponsor av detta årets ”J & Beyond” i Frankfurt där vi på Joomlaproffs.se kommer att delta.
Kontakta oss direkt:
Joomlaproffs.se is not affiliated with or endorsed by the Joomla Project or Open Source Matters. The Joomla name and logo are used under a limited license granted by Open Source Matters the trademark holder in the United States and other countries.
© Copyright 2011 - 2020 - W&N Media AB