Hoppa till huvudinnehåll

Sveriges främsta Joomla!®-webbyrå       031-38 60 600     info@joomlaproffs.se

6 aug, 2025

Joomla fyller 20 år – och vi har varit med på resan sedan 2007

Joomla World Conferance 2012
Joomla fyller 20 år – och vi har varit med på resan sedan 2007

Den 17 augusti 2025 fyller Joomla 20 år. Resan började 2005 när projektet bröt sig loss från Mambo för att värna öppen källkod och frihet för användarna. Namnet Joomla kommer från det swahiliska ordet jumla, som betyder “alla tillsammans” – något som präglar plattformens starka och globala community.

Under åren har Joomla utvecklats till ett modernt, snabbt och flexibelt CMS som används av miljontals webbplatser världen över. Plattformen har vunnit flera utmärkelser, bland annat “Best Open Source CMS” tre år i rad (2023–2025).

Vi började använda Joomla 2007 när vi byggde en communityportal med forum för användare av Nokias Linux-baserade öppna källkodsoperativsystem Maemo, som senare bytte namn till MeeGo (läs mer här). Det projektet speglade mitt intresse för Linux och öppen källkod – samma värld som Joomla är en del av.

Proffisonellt aktiva har vi varit med Joomla sedan 2011 och varit med på många internationella Joomla-event. En rolig detalj är att på den officiella jubileumssidan syns en bild från Joomla World Conference 2012 – och där är Claes (vår grundare) med på bilden!

claes på ett joomla event i USA

Vi på Joomlaproffs fortsätter att utveckla webbplatser och lösningar i Joomla, och ser fram emot många fler år tillsammans med denna fantastiska plattform.

📷 Se jubileumssidan här: 20 Years of Joomla